Вучић: Чувамо своје националне интересе
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да су у Бриселу у понедељак вођени разговори, али да није постигнут договор, као и да ће бити још много разговора.
"Желим да кажем шта се збива већ неколико месеци, да људи разумеју свеукупну слику, јер то није питање једног члана, папира и једног састанка. Јуче у Бриселу је био разговор, нисмо се договорили, разговарали смо, наставићемо и биће још много разговора, ништа више од тога", рекао је председник Вучић.
Рекао је да се, што се тиче саме ситуације људи треба да знају, иако у Србији завереничке теорије имају посебну прођу, ништа није тајно преговарало по питању Косова и Метохије.
"Људи говоре да се тајно нешто ради и преговара. Никада нисмо тајно преговарали, сваки пут сам говорио истину и никада ништа нисмо крили", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић је, говорећи о тексту предлога плана Европске уније, рекао да је то данас француско-немачки план, јер су га усвојиле све чланице Европске уније и на седници министара спољних послова и на седници Европског савета.
"Дакле, тај план Европске уније је дошао као идеја Емануела Макрона и Олафа Шолца и они су дошли у Београд, донели су папир, никога нису питали, није било уопште могућности за преговоре, рекли су - узмите или оставите. Свако ко има било какву емоцију и најмање поноса, рекао би - склањајте се одавде. Али, када водите државу не можете само тиме да се руководите, већ морате да размишљате, а они су ми јасно саопштили шта су последице директног одбијања плана", навео је председник Вучић.
Како је рекао, рекли су му да те последице подразумевају заустављање европских интеграција и повлачење инвестиција.
"Многи ће рећи - вау, али заборављају да то значи и престанак даљих инвестиција и значајно смањивање нивоа запослености, односно повећање незапослености и рекли су директно повлачење инвестиција. Нама само данас у фабрикама где су Немци власници ради 80.000 људи, а тамо где су француске, италијанске, америчке, аустријске и многе друге западне компаније око 300.000 људи директно, а индиректно значајно више. Долази и низ других свеобухватних мера, укључујући и то да би наша земља постала "парија" односно да би била изолована од света", навео је председник Вучић.
Дао сам одговор на предлог на 6 страница, веома озбиљан и темељан
Председник Вучић изјавио је да је на први европски предлог дао одговор на шест густо куцаних страница, односно на 9 и по шлајфни, који је прецизан и темељан нон пејпер заснован на међународном праву.
Рекао је то говорећи о примедбама да Србија није реаговала на предлог и није упутила замерке.
"Србија је озбиљна држава која се 1999. године супротставила противправној акцији, а шта год Приштина да уради морају да их чувају. Требало је јуче да изађу са саопштењем, део мог тима је очекивао да ће изаћи са саопштењем и рећи да Курти није спреман на Заједницу српских општина. Ја сам знао да се то неће догодити, већ да ће дати добро балансирану поруку", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, нон пејпер Србије предат је међународним представницима, а након тога направљене су неке козметичке измене.
"То ће ући у историју да се зна да смо доставили и да се зна на шта смо указали и против чега смо били", рекао је председник Вучић.
"Хоћу свим људима у Србији и свим Србима да кажем да је важно да разговарамо. Када сте за преговарачким столом не може да се без вас о вама одлучује о вашој кожи. Да нисмо за преговарачким столом били бисмо избачени. Дакле, или то да останемо у разговорима или да све напустимо, трпимо тешке последице као деведесетих уз резултате који су били најгори у двехиљадитим уз потпуну економску пропаст из које се не би извукли", рекао је председник Вучић.
Такође је рекао да је тада саопштио веома прецизно, јер води рачуна о сваком слову, да је Србија спремна да ради на имплементацији многих ствари из плана, али је тада и изнета једна јасна и велика примедба.
"Рекао сам то и Макрону и Шолцу у Минхену и Борељ је то поновио, реч је да не желим и да не може да се преговара о међународном признању и уласку Косова и Метохије у Уједињене нације. О свему осталом сам отворен за разговоре, јер је добро за европски пут Србије и односе Срба и Албанаца", рекао је председник Вучић.
Како је појаснио, треба да се договоримо да мирно живимо и да нико не пуца на нашу децу.
"Али кључна питања која се тичу Устава Србије и државе Србије недвосмислено и на сваком месту, и у Минхену и Бриселу, и сваком другом месту сам јавно и јасно рекао. Снага позиције Србије је управо у томе. А сви су говорили да иде Вучић да потпише", рекао је председник Вучић.
Нисам потписао, јер предлог ЕУ подразумева да се не противимо чланству КиМ у ЕУ
Председник Вучић изјавио је да није потписао ништа у Бриселу, јер предлог Европске уније подразумева и да се Србија не противи чланству тзв. "Косова" у Уједињеним нацијама.
Председник Вучић је на констатацију водитеља да се у предлогу Европске уније који је објављен наводи да се Србија неће противити чланству тзв. "Косова" у међународним организацијама и да ли то подразумева и Уједињене нације, рекао: "Подразумева и зато то нисам потписао. Ја сам о томе већ говорио (у Скупштини). Сви се правите наивни, пробудили сте се јуче као не знате да се Французи, Немци и Американци залажу за независно Косово".
Запитао је да ли неко мисли да ће они сада да нам донесу план где пише да је Косово срце Србије и да ће бити направљена суштинска аутономија.
Зашто радите против државе, ништа нисам сакрио
Председник Вучић рекао је да ништа није потписао у Бриселу, али да му није јасно одакле потреба неких да стално раде против државе.
"То је било и јуче, рекли су какав је ужасан план, а нико се није сетио да каже - ово је Вучић прочитао и ништа нам није сакрио. Како се нисте сетили када сам цитирао у Скупштини", рекао је председник Вучић.
Оценио је да је требало да се каже "видите издајника, шта је прихватио", а ако није потписао, рећи ће да ће потписати у априлу, јуну.
Истакао је да је безброј пута поновио да се не може говорити о потписивању споразума који би значио признање Косова и Метохије или улазак у Уједињене нације.
Оценио је да се у друштву говори о теоријама завере, онда када се живи много боље, када више нема проблема са незапосленошћу, и да тада људи имају простора да се баве завереничким теоријама, шта је потписано, које су то тајне.
Рекао је да 20 посто људи верује у такве глупости, а када се то дешава, мора да постоји кривац у ери друштвених мрежа, а да је најлакше да за све буде крив Вучић.
Председник Вучић је рекао да је једној посланичкој групи годину дана крив јер је издао Русију, а такође и зато што није увео санкције.
"Мора да постоји кривац, јер нисмо спремни да прихватимо одговорност и да се суочимо са проблемима, не кукам, није ми проблем када сам кривац, то је моја обавеза да будем громобран, али овде Србија прима ударце зато што нападате Србију и покушавате да јој отежате позицију у свакој ситуацији", указао је председник Вучић.
Објаснио је и да када иде у Брисел, мора да има ширу слику и економије и свега у земљи.
"Све то морате да узмете у обзир и да држава иде напред у свим сегментима, ако сте родољуб, а не иде економија, то не иде", додао је.
Када иде у Брисел, како је рекао, мора да позове многе људе као и патријарха Српске православне цркве да га обавести, и да га је јутрос позвао у 6 сати да га обавести.
Поводом критика које му се упућују, председник Вучић је рекао да треба погледати шта је све изграђено, од путева, пруга, болница, никада више у српској историји.
"Морате све то да узмете у обзир када водите државу, да ли ћете имати лекова, уља, брашна, струје", рекао је и додао да је зима прошла без проблема, да ниједан дан није био без гаса, струје, да има још 521 милион кубних метара гаса у складиштима.
Нисмо изоловани, а чувамо националне интересе
Председник Вучић изјавио је да је поносан на чињеницу "што Србија није постала парија, европска или светска" и што није изолована, а истовремено чува националне интересе.
Председник Вучић је, говорећи о европском предлогу за решавање питања Косова и Метохије, подсетио да је само читао лоше делове, мада има, како је рекао, и добрих који се тичу Српске православне цркве, испуњавања претходних споразума за Србију и важне Заједнице српских општина.
Како је рекао, лоше делове је читао јер нема шта да крије.
"Жозеп Борељ није могао да употреби израз да сам подржао, прихватио. Био је неодређен, јер ја сам говорио о концепту и оквиру", рекао је председник Вучић, одговарајући на констатацију новинара да је високи представник Европске уније за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ био неодређен када је говорио о Вучићевом ставу.
Председник Вучић је рекао да може да се разговара и да би то суштински довело до нормализације.
"Да, нама је потребна нормализација односа са Албанцима и неће то бити лако, али то нема везе са оваквим државним питањима како су то желели да представе и у парламенту са целом представом насиља припремљеном унапред, бесмисленим банерима и транспарентима, са целом кореографијом, снајперском пушком за дане касније", рекао је председник Вучић.
Говорили су, приметио је председник Вучић, да ће да потпише споразум, па да ће дати председници Владе Републике Србије Ани Брнабић да потпише, па онда ни то, али да је опет у питању издаја, јер се ту нешто наводно крије.
"Зато што је нама лакше да поверујемо да је ЦИА изазвала земљотрес у Турској и најежите се кад такве будалаштине чујете. Кога брига за рационално? Онда слушам неке људе по свим телевизијама, проблем је што се крију споразуми", рекао је председник Вучић.
Поручио је да се ниједан споразум не крије и да је јавно објављен и да се то може видети на сајту Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије.
"Никакве тајне нема. Сит сам тих прича, ви не знате шта пише у Бриселском споразуму, па како не знате, страна и по текста", рекао је председник Вучић.
На коментар водитеља да треба ићи на праве Интернет адресе, председник Вучић је упитао зашто онда из те куће (РТС) не иду на праве адресе.
"Па ви сте причали о разним теоријама завере. Ви сте у овој кући причали о завереничким подухватима и шта се све крије иза разних споразума, и о тајним разговорима. И то једанпут. Мало гости, а новинари потпомогну, онако праве се наивни", рекао је председник Вучић.
Навео је да је поносан на чињеницу што смо се изборили да данас потписујемо уговор у износу од 610 милиона евра поклона.
"Укупно за 22 године за инфраструктурне пројекте смо добили 420 милиона. Ми смо данас добили 610 милиона евра. Поносан сам што нисмо постали парија европска и светска, што нисмо земља која је изолована, а истовремено чувамо националне и виталне интересе", рекао је председник Вучић.
Поручио је да се трудио и борио, и да ће то наставити да ради.
Нећу да имплементирам чланство Косова у УН
Председник Вучић поручио је да је спреман да разговара о тзв. мапи пута којом треба да се договори шта ће бити имплементирано, али да неће да имплементира чланство Косова у Уједињеним нацијама.
На питање какав је маневарски простор Србије и какве су шансе да се нешто промени, председник Вучић је кратко рекао - никакве.
На питање у чему је онда решење, председник Вучић је одговорио: "Да све време радимо оно што сам вам рекао - да причамо о томе. Ајде да правимо имплементациони план, ту мапу пута о којој причају, а око које је постојао неки нацрт, али нико то није договорио и о томе се разговара. Мапу пута да договоримо, шта је то што имплементирамо. Дакле, нећу да имплементирам чланство Косова у Уједињеним нацијама, нити било шта слично и то сам 50 пута поновио и о томе говорио и у Скупштини".
Дакле, ми правимо имплементациони план и због тога ће долазити (специјални представник Европске уније за дијалог Београда и Приштине) Мирослав Лајчак у Београд и Приштину, додао је председник Вучић.
"И ми и они ћемо нешто да предложимо, и кажем вам - о свему другом сам спреман да разговарам и преговарам као о имплементационом плану, а ово нећу да потпишем", поручио је председник Вучић.
Председник је рекао да су лагали опет по милионити пут.
"Све сам то рекао. И то вам је чак и Курти рекао, али ни то није било довољно", додао је председник Вучић.
Нећу да учествујем у имплементацији одређених ствари
Председник Вучић изјавио је да неће да учествује у имплементацији одређених ствари и да ће поновити оно што је рекао и Макрону, и Шолцу, и Борељу, и свима другима, а то је да док је председник неће прихватити ни формално нити неформално признање тзв. "Косова" и његов улазак у Уједињене нације.
"А после гледајте шта ћете да радите. У Скупштини сам то рекао већ 50 пута, вечерас поновио 10, ако треба и 11. пут ћу, јер види се да Вам није јасно. Борељ крајем марта иде у Северну Македонију и каже да дођемо тамо, па какав је то рок", рекао је председник Вучић.
Рекао је и да ће на Европском савету 24. марта бити изнето шта је Србија урадила и да, ако не ради довољно неће бити отварања кластера.
"Притисака ће бити. Разговори неће трајати унедоглед", рекао је председник Вучић и додао "да Србија није потписала тај план".
"Је ли Србија потписала то, шта ме питате, не знам шта још да вам кажем?", рекао је председник Вучић.
На питање да ли постоји опасност од санкција, рекао је да за сада не постоји јер "разговарамо".
Како је рекао, радиће се на имплементационом плану како да се уреди регионално представљање, "царински печати Борка Стефановића", промет капитала и услуга, права за Српску православну цркву.
На питање шта ће бити са предлогом, рекао је да ће постати оквир за преговарачке процесе.
На питање шта је са Заједницом српских општина, председник Вучић је рекао да постоје четири споразума о Заједници српских општина - основни из 2013. године, други је делокругни мандат управљачког тима, трећи је план имплементације споразума и четврти је први споразум о принципима.
"Оно што је за нас важно, осим надлежности, јесу јачање локалне демократије, извршавање надзора над развојем локалне економије, образовање, социјална и здравствена заштита, урбано и рурално планирање, животни услови за повратнике, за истраживачке активности, али могу да се промовишу и заједнички интереси чланица Заједнице српских општина и представљање испред централних власти у Приштини", рекао је председник Вучић.
Како је додао, сврха је да обавља јавне услуге, мониторинг над спровођењем циљева, прављење других асоцијација и додатне надлежности.
"Састоји се од скупштине председника, савета, одбора и администрације, дакле. Баве се и имају право на покретну и непокретну имовину, своје компаније, симболе, заставу, да закључују уговоре. Одлуке се доносе двотрећинском већином. Потребно вам је седам од 10", рекао је председник Вучић.
Потврђена пресуда Тодосијевићу показује колико је тешко правити договоре
Председник Вучић рекао је вечерас, након што је бившем министру локалне самоуправе из редова Српске листе Ивану Тодосијевићу суд у Приштини потврдио пресуду због изјаве о Рачку, да "људи из САД и Европе" на тај начин показују да због вербалног деликта хоће да иселе све људе са КиМ".
Председник Вучић је истакао да и то показује колико је тешко са таквим људима разговарати и правити било какав договор.
"Хајде да видимо шта су наше могућности. За ове тастатура ратнике за ове хероје који би сваког дана хтели да се бију са пола света јер су много јаки, а неко шамар да им удари не би пола дана устали, али много су јаки. Они би туђом децом да ратују, они би вашу децу, свачију децу да шаљу у ратове", поручио је председник Вучић.
Упитао је "шта ако у том случају изгубимо рат од НАТО" и додао да ће Србија ићи даље мирним путем.
"Да убедите Албанце да буду у суштинској аутономији у Србији? Ајде прекинимо себе да лажемо. То се никада неће догодити, јер 99,99 одсто Албанаца је за независно Косово и то се неће променити. Ајде да направимо рационалне компромисе који се тичу нормалног живота овде у региону, ако можемо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да је видео да му је и вечерас прећено смрћу и додао да се не плаши.
Навео је да свакодневно слуша претње убиством и да су и вечерас из тих великих странака претили да ће неког да убију.
"Да ли стварно мислите да се некога плашимо. За Србију је важно да чува децу и своје националне интересе. То је за Србију од пресудног значаја", истакао је председник Вучић.
Рекао је и да је затекао војску која је била у јако тешком стању када је дошао на власт 2012. године, јер су све тенкове истопили, али да је сада војска јака јер је од тада обновљена.
"Погледајте музеје, болнице, домове здравља, погледајте путеве, пруге, никада више у српској историји није изграђено. А да ли знате колико је километара направљено од 2000. године до 2012. године? Нула километра. Знате колико је обновљено? Само 27.5 километара. А у последњих 8 година је обновљено 735 километара. И гради се још више, да не говорим о ауто-путевима. Да не причам о свим другим великим стварима", закључио је председник Вучић.
Украјинци нису одушевљени, али разумеју
Председник Вучић изјавио је да Украјинци нису одушевљени, али да разумеју политику Србије.
Како је рекао, Украјина је Србији искрен пријатељ.
"Ми њима нисмо урадили било шта. Видео сам се и са Кулебом и са премијером, они нису одушевљени, то каже и њихов амбасадор. Али они разумеју нашу политику. Како ја да објасним да неко прича о територијалном интегритету Украјине, а онда дође овде и прича другу причу, ја мислим да то у Украјини разумеју", рекао је председник Вучић.
Додаје и да Србија не води политику да би други разумели, већ грађани Србије.
Прво ЗСО, па друге теме
Председник Вучић рекао је да се о другим темама може разговарати тек када се формира Заједница српских општина, коју, како је објаснио, чини 10 општина.
"Заједница српских општина је важна, не само за север. Реч је о 10 општина, Лепосавић, Зубин Поток, Косовска Митровица, Звечан, али реч је и о шест општина на југу, од Штрпца до Грачанице", рекао је председник Вучић.
На питање да ли европски предлог оживљава или редефинише Бриселски споразум, председник Вучић је рекао да га не интересују споразуми већ суштина, а да ли ће Заједница српских општина бити формирана зависи од тога колики ће, како је рекао, притисак бити на оне који не желе да испуне обавезе из Бриселског споразума.
Како је рекао, не очекује да Аљбин Курти прихвати да формира Заједницу српских општина, а одговарајући на питање, да ли је у Бриселу рекао да онда он неће имплементирати друге ствари, рекао је "да је то рекао више од 50 пута".
На питање како је то прихваћено у Бриселу, одговорио је: "Лепо, чули су шта сам рекао, пошто је то логично и то је суштина онога што недостаје из 2013. године".
Председник Вучић је да морамо да будемо озбиљни у преговорима и да ми то јесмо, за разлику од друге стране која се бави дневно политичким стварима.
"И зато сам уверен да неће у скоријем периоду формирати Заједницу српских општина. Да ли ће то бити месец, два, три или шест видећемо, али ће неко једног дана морати да формира Заједницу српских општина. Кад је буду формирали онда је на нама да разговарамо о другим темама", рекао је председник Вучић.
На констатацију новинара да овим европским предлогом није предвиђено такозвано независно "Косово", односно да то не пише, председник Вучић је упитао "зашто су на РТС пуштали и причали како је реч о де факто признању".
"Кад сам ја овде онда не пише, а кад нисам, онда је де факто признање. Неименовани извор. Какав неименовани извор, Лајчак их је окупио па им то рекао, па пошто си то рекао, ево кажем у праву је, зато нисам потписао", прокоментарисао је председник Вучић.
Тренутно нема нових притисака због неувођења санкција Русији, ипак плаћамо цену
Председник Вучић изјавио је да тренутно нема нових притисака на Србију због неувођења санкција Русији, али да је то увек актуелно питање.
На питање новинара да ли је у Бриселу било разговора о усклађивању спољне политике Србије са политиком Европске уније, рекао да ту нема много разговора.
"Нема ту много разговора, они ми кажу, а ја њима - разумео сам вас да морамо да ускладимо спољну политику. Они кажу добро и онда ми опет то замере и напишу у свим извештајима "како их Вучић не слуша". И то је то, имамо много штете од тога", рекао је председник Вучић.
Подсетио је да је Србија изашла на тржиште еврообвезница и навео да плаћамо бар 0,5 одсто веће каматне стопе због тога што нисмо увели санкције Русији.
"Наше финансије су одличне и прошли смо боље него Румунија која је чланица НАТО и ЕУ и увела санкције Русији. Али, ми бисмо прошли још много боље, имали смо понуду од 11 милијарди евра (за еврообвезницу), а тражили смо милијарду до милијарду и по. Србија има одличне јавне финансије, сви финансијски инвеститори хоће у Србију да улажу, али је био проблем што нисмо увели санкције Русији и због тога плаћамо додатних 0,5 одсто на те огромне суме новца, што је директан финансијски губитак", рекао је председник Вучић.
Додао је да, ипак, ту постоји још нешто што нема везе са новцем.
"Русија нам је помогла 2015. године по једном важном питању, без обзира што су нам увели санкције 1992. године. Али, нећу заборавити 2015. годину, кад сам лично звао и молио (председника Руске Федерације) Путина да нам помогне у Уједињеним нацијама и због тога ми немамо жиг геноцидног народа. Иначе, бисмо били у УН означени као такав народ", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, питање и притисак на Србију у вези са увођењем санкција Русији увек је веома актуелно и не може да се заклиње по том питању, али да је његов став о томе, ипак, много тврђи него код оних који се заклињу и више пута дневно.
Председник Вучић је додао да је Украјина искрени пријатељ нашој земљи и да није против Србије никад ништа урадила, као и да Србија није ништа урадила против Украјине.
Наши економски резултати јесу спектакуларни
Председник Вучић изјавио је да су економски резултати Србије спектакуларни, као и да је инфлација увезена због цена енергената, али да је обуздана и да је успела да сачува чврст курс динара, да подиже девизне резерве.
"Оне су највеће у историји Србије, као што су нам и резерве злата највеће у историји. Разумем ја и да људи у Србији тешко живе. Ви звезде са РТС имате високе плате, мада и код вас има људи са малим платама. То и јесте суштина, да помогнемо људима који имају мале плате. То ћемо радити развојним пројектима, и увек имамо таргетиране програме. Повећање пензија је било велико, и биће још веће, јер имамо нову формулу, брже ће пензије пратити плате. Верујем да ће бити и једнократних давања, уколико будемо имали снаге", рекао је председник Вучић.
На питање да ли ће бити и додатне помоћи, рекао је да је повећање пензија било велико и да ће бити велико и у другој половини године, које ће бити значајно веће него што су пензионери научили, јер ће пратити плате.
"Имамо идеју да деци до 16 година дамо помоћ преко мајки или другог законског старатеља, ако дете нема мајку. То је важно као додатна помоћ која није (дата) директно, али је везана за мајке", рекао је председник Вучић.
На питање везано за пољопривреду, рекао је да је повећана откупна цена за 10 одсто, да су малинари имали фантастичну цену, као и да њихов проблем са хладњачарима нема везе са државом.
"Али сви долазе пред државу. Борићемо се за то, неки траже повећање за 50, 60 одсто и то није реално, разговараћемо са малинарима", рекао је председник Вучић.
Додао је да се сви велики пројекти раде из буџета и да верује да ће буџетски дефицит бити под контролом.
Са националним интересима Србије се не треба коцкати
Председник Вучић рекао је да се са националним интересима не треба коцкати, као и да је Запад одустао од великог тржишта као што је Русија и повукао се са њега за седам дана, и да се не треба питати да ли Запад блефира или не.
То је изјавио одговарајући на питање новинара, "да ли су постојале претње да може доћи до озбиљне изолације Србије, јер је било и оних који су веровали да су то претеране изјаве јер "неће Запад после оноликих улагања"".
"Пошто смо много важни. Ви се коцкајте са тим. Ја нисам коцкар, секирам се за сваки динар и за сваког човека у овој земљи. Нећу да се бавим тиме да ли Запад блефира или не", навео је председник Вучић и додао да се Запад повукао са великог тржишта као што је руско за седам дана.
"Све своје компаније, осигуравајућа друштва, банке су склонили. Одустали од енергетике. БАСФ, највећи хемијски гигант у свету отпушта хиљаде људи због високе цене ђубрива," рекао је председник Вучић.
Додаје да је такав приступ и начин размишљања, на основу кога Запад неће напустити Србију јер је много уложио овде, глуп и неодговоран.
"Ја сам разговарао са Винћенцом Паљом. Он је из организације Заједница Светог Егидија и он је помагао током сукоба, најпре неформалног, а потом суштинског и формалног, покушавајући да се ствари реше мирним путем", рекао је председник Вучић.
Додаје да је Паљо разговарао и са бившим председником Србије Томиславом Николићем, али и са бившим председником Србије и Савезне Републике Југославије Слободаном Милошевићем.
"Разговарао је неколико пута и сматра председника Милошевића својим пријатељем и видим да је о њему лепо говорио. Они су при Ватикану, али нису Ватикан, једна јака организација. И он је помагао Милошевићу да ступи у контакт с Руговом. Ја се сећам и сада као млад човек тога, када сам мислио да све знам и нисам разумео зашто то Милошевић ради. Иако је то било најпаметније могуће", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, након посете бивше државне секретарке САД Мадлин Олбрајт, Американци су донели другачију одлуку.
"Посетила га је Мадлин Олбрајт, сада ми је о томе говорио Винћенцо Паљо, када је пре месец дана посетио, питала га је Олбрајт, питала га може ли Ругова да изнесе терет разговора са Милошевићем и тражила је неке млађе да се боре против Милошевића. Тада су ступили на сцену "млади лавови", Тачи и неки други и извели су представу у Рамбујеу", рекао је председник Вучић.
Како је објаснио, све време је у то време "слушао приче да нас нико неће бомбардовати, а на крају су нас бомбардовали".
"Сматрам да је требало да прекинемо то после седам или десет дана. Имали би мање мртвих и у већој мери сачувану инфраструктуру са резултатом који би био мање више исти. Ми смо чекали бог зна шта, а нисмо дочекали ништа. Сада када је у јеку украјинско-руски сукоб који бесни и ускоро следе офанзиве и једних и других. Јер се свима жури и нико више не може да трпи овај рат исцрпљивања, па ће и једни и други да крену у свеопшту офанзиву", додаје председник Вучић и наглашава да су му неки званичници рекли "имамо рат у Европи, ми смо део тога иако причамо да нисмо".
Како наглашава, циљ Владе Србије је "сачувати само Србију од сукоба и ратова, не понашати се неодговорно, а истовремено сачувати стратешке виталне и националне интересе".
Важно је да не буде заштићених у борби против корупције, ни у СНС, ни у РТС
Председник Вучић изјавио је, говорећи о корупцији, да је важно да не буде заштићених ни у СНС, али ни у РТС, као и на сваком другом месту.
На питање да ли држава има снаге да се избори са корупцијом, будући да ће та борба стићи и до многих и у СНС и до оних који су њему блиски, председник Вучић је одговорио: "Сасвим сигурно и до многих у РТС".
Истакао је да је оно што је логично и веома важно то "да не буде заштићених у СНС, РТС, ДС и на сваком другом месту".
Слушао је, како је рекао, од неких западњака да радимо са Кинезима због корупције.
"Кажем, лупате глупости, радимо са Кинезима јер су ефикасни, раде брзо, озбиљно и одговорно, и рекао сам нема проблема, ако нам дате толике грантове, радимо са вама само покажите ефикасност", рекао је председник Вучић.
Такође је рекао да у раду са инвеститорима нема никакве корупције, а да је има у локалним органима власти, централним органима власти, као свуда у свету.
Додао је да је то стална борба и у јавним предузећима, где је "највећи део колача".
Истакао је да ће држава покушати да искорени што више корупције и навео да има много оних који се широм Србије позивају на њега, говоре да су јуче пили кафу са њим, па покажу слику са митинга пре 20 година.
Председник Вучић је навео да корупције има у разним странкама, уз коментар да нема људи из СНС-а у РТС-у, па не види да је ту мањи проблем корупције.
Упитан о причама о доласку "Мерцедеса" који би правио електричне аутомобиле са "Рио Тинтом" и да ли се о томе разговарало, рекао је да је у више наврата разговарао о свему томе и безброј пута размишљао о томе.
"Све бих дао на свету да то буде могуће, али плашим се да смо донели много погрешних одлука. Ми смо једина земља у свету која се одрекла такозваног белог злата", рекао је председник Вучић, који је критиково приче о томе да би земља нестала због литијума.
Напоменуо је да таквог договора још нема, али да је разговарао више пута са представницима Европске комисије.
Не желим да се коцкам са оним што је постигнуто
Председник Вучић рекао је да не жели да се коцка са земљом и са свим оним што је постигнуто.
"Нека народ бира оне који ће да буду коцкари, ја нисам коцкар, ја се секирам за сваки динар који треба да уложимо негде, за сваку плату, пензију, свако дете на Косову и Метохији, да бих могао да говорим можда блефирају, а можда не", рекао је председник Вучић говорећи о томе да ли постоје претње о томе да може доћи до изолације Србије.
Рекао је и да у јеку рата у Украјини, ако су стране компаније могле да се повуку из Русије за седам дана, не треба мислити да је Србија много важна и да нама не могу ништа, и да зато мора да каже грађанима шта би све било доведено у питање.
Председник Вучић је изнео податке из 2012. године по којима је просечна плата у Србији била 329 евра до 366 евра, у Босни и Херцеговини 378 евра, Северној Македонији 305 евра, Црној Гори 495 евра, Хрватској као чланици Европске уније 748 евра.
Србија данас, у децембру 2022. године има просечну плату 718 евра, Босна и Херцеговина 608, Северна Македонија 558, Црна Гора 726 евра, рекао је председник Вучић и додао да сада Србија постаје прва у региону.
Навео је да Србија има и најнижу стопу јавног дуга, стопу незапослености, а да једино нижу има Албанија.
Истакао је да се то гради веома озбиљном економском и промишљеном спољном политиком, нивоом инвестиција.
"То не пада са неба, то морамо да чувамо", истакао је председник Вучић додајући да се очекује да просечна плата у марту достигне 750 евра, до краја године 820 евра, а до 2025. године да буде 1.000 евра и уз инфлацију која неће бити увезена.
На констатацију да су то озбиљна обећања, председник Вучић је рекао да их је давао и 2020. године па му нико није веровао, а сада сви виде да је истина.
Погледајте колики је раст од 320 до 750 евра, рекао је председник Вучић додајући да ће и пензије морати брже да расту.
Рекао је да то није изборни маркетинг и да је на Врачару плата 1.253 евра, у Нишу 670 евра, а Лесковцу 566 евра и да због ових разлика мора да се развија југ Србије, као и да се привлаче инвестиције.
Председник Вучић је указао да је Босна и Херцеговина била испред Србије, а сада су код нас 15 до 16 посто веће плате и да су се догодиле драматичне промене последњих година.
Приметио је да се мора разумети шта се дешава у свету, али да њему неће ни запад ни Русија да одређују, већ да се једино руководи интересима Србије и њених грађана.
Рекао је да је данас са комесаром Вархејием разговарао о образовању и о томе да би за Београд била узета франшиза неког великог светског универзитета.
Рекао је да је то важно да би млади остали у Србији, а да је у фокус групама видео први пут у последњих 20 година да се нико није изјаснио да би напуштао Србију.
Све се више људи и враћа у Србију, напоменуо је и додао да се деветоро руске деце родило у јануару и 5.433 српске деце, што је више него обично. Оценио је да су допринеле нешто и мере за наталитет, али више то што се људи враћају у земљу.
Најавио је и да ће бити уложен новац да се реконструишу Вишеградска клиника и Народног фронта.
Такође је рекао да је поносан и на дуално образовање и да 67 одсто оних који га заврше одмах добије посао и имају веће плате.
"Много тога мора да се улаже, али на крају најважнија је школа и све ће од тога да зависи", рекао је председник Вучић и додао да је Оливер Вархеји спреман да помогне када је у питању образовање које је важније и од пруга и путева.
На крају се захвалио људима у Србији који верују својој држави, "који верују да се боримо за земљу и којима је Србија преча од свега".
Примићу у четвртак или петак родитеље убијених младића у кафићу "Панда"
Председник Вучић рекао је да ће породице младића убијених у кафићу "Панда" у Пећи 1998. године примити у четвртак или петак.
Председник Вучић је додао да ће тада имати времена, јер му је отказана посета Азербејџану.
Председник Вучић је, на питање новинара о заштити судија и тужилаца, рекао да та тема нема везе ни са правом нити са судијама.
"То вам је као кад вам Шолаков адвокат соли памет, Вучић је нешто прихватио за то мора да одговара. Видите то сад нема везе ни са правом нити са адвокатуром, ни са чим. То што ви говорите је бесмислена тема Н1 и неких других. То никакве везе нема са костолачким случајем и ничим другим. Појма немам о коме се ради. Никог не знам ни једне ни друге ни треће тужиоце", навео је председник Вучић.
Додаје да жели да људи знају, без икаквог политичког утицаја, да је то хајка која се води против тужиоца Стефановића.
"То је политичка хајка. Права политичка хајка. И то што сте вечерас радили је политичка хајка против њега", навео је председник Вучић, и додао да ће увек постојати неко незадовољство, када неко добије, а неко изгуби.
Како је рекао, како би било незадовољство да неко треба да долази да протестује против Мајића, који соли памет свакога дана свима.
"Па да га питају како је пустио "Гњиланску групу" на слободу. Шта мислите колико би било демонстраната само да људи хоће то да раде. А сутра ће да кажу, јеси видео како Вучић врши притисак на то. Зато и ћутим. Немам појма ко шта ради. Европа је рекла да се уради овако или онако, ја сам рекао свима њима, радите. Венецијанска комисија, хоћемо да имамо правну државу, независно правосуђе и то све имамо захваљујући баш том СНС-у који је поштенији и бољи од свих странака, о чему никада на тај начин не говорим, али морам када ме вучете за језик, јер знам све друге странке и знам како раде и шта све раде", истакао је председник Вучић.
Нагласио је да ће увек постојати сумње, да су потребне године, деценије рада, како би људи имали потпуно поверење, али да верује да ствари иду на боље.
На питање "како коментарише да га критикују сви, а да на крају увек освоји највише гласова" председник Вучић је цитирао бившег енглеског фудбалера Гарија Линекера који је изјавио да је "фудбал игра коју играју сви, а на крају победе Немци" и додао да људи на крају увек анализирају резултате.
"Људи увек воле да имају некога кога опсују сваки дан, али је важно да људи погледају резултате. Пруге, путеви, када људи погледају Београд на води, нову железничку станицу, ову лепотицу на Прокопу, нову аутобуску станицу. На крају људи гласају рационално. Тренутак на изборима је тренутак рационалног односа према својој будућности и будућности своје деце", навео је председник Вучић.
Истакао је да многи сумњају у многе ствари, али на крају доносе најбољу одлуку.
На питање шта тренутно чита, председник Вучић је рекао да тренутно чита књиге о историји и стварању Шкотске и Ирске државе.
"О односу Колинса и Валере, о односу приликом стварања Ирске државе, какав је однос унутар народа био према њима и како су успевали да се изборе. Добио сам те књиге и почео сам да читам", рекао је председник Вучић.
Извор: Танјуг/РТС 1