Вести

Вучевић: Oзбиљно повећање минималне цене рада

Минимална цена рада за 2025. годину износиће 53.592 динара, што је за 13,7 одсто више од минималца за ову годину, договорено је на данашњој седници Социјално-економског савета (СЕС).

Саопштавајући нови износ минималца, председник Владе Републике Србије Милош Вучевић рекао је да је ово први пут после шест година да се одлука донесе кроз дијалог на СЕС-у а не да је Влада Србије доноси једнострано.

"Зарада први пут покрива минималну потрошачку корпу", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да ће минимална цена рада бити 308 динара по часу, да је овогодишњи минималац изражено у еврима 404 а следеће године биће 457.

"То је озбиљно повећање, поновно двоцифрено повећање уз све ове околности које се дешавају у свету, у региону, наравно и у Србији. Мислим да је ово озбиљан економски резултат", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да се водило рачуна да се не угрози раст бруто друштвеног производа, рад послодаваца и да се не угрози број компанија, радних места и буџетска и фискална стабилност као и да се не зауставе највеће инвестиције.

"Први пут ћемо имати да минималац покрива минималну потрошачку корпу коју данас имамо, а реч је о подацима за мај. То никада до сада нисмо имали, а ако будемо са председником Републике успели да договоримо велику акцију смањења потрошачке корпе и битних животних наменица, мислим да ће овај резултат, бити још значајнији за наше грађане", нагласио је председник Вучевић.

 

У Хрватској се директно крше елементарна права Срба,чудна правила у ЕУ

Председник Вучевић изјавио је данас да су у Хрватској осуђени певачи групе "Јандрино јато" јер су певали српске патриотске песме, чиме се, како истиче, директно крше елементарна и основна људска права Срба у Хрватској.

Председник Вучевић је тако одговорио на питање како коментарише то што је из Хрватске стигла још једна пресуда - за певаче групе "Јандрино јато" који су осуђени јер су певали песму "Марширала краља Петра гарда", као и недавни случај хапшења српског адвоката Берића, као и питање какве нам то поруке шаљу комшије када с друге стране већ годинама у Хрватској нема никаквих казни за оне који константно величају усташтво.

"Шаљу нам сигнал да чудна правила и вредности важе у ЕУ. И чини ми се потпуно супротно од онога како ми разумемо правила и вредности ЕУ. Ово је директно кршење елементарних људских права, али то траје у континуитету. Нажалост у Србији се више кука за Северином него за једним Србином који је ухапшен или страдао. Овде ће вам многе невладине организације много више жалити за једном гранчицом, а никада нећете чути да осуђују терор над Србима на Косову и Метохији, никада", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је "то ваљда ван описа њиховог рада или ван обавеза према онима који их финансирају".

"А што се тиче 'Јандриног јата', многи моји пријатељи Крајишници воле ту групу, а ја лично баш волим песму 'Марширала Краља Петра Гарда', то је једна слободарска песма. А да нас све подсетим, а и ове који прогањају оне који певају ту песму, да је тај Краљ Петар баш донео слободу и овима који данас хапсе због те песме. Да није било Краља Петра Првоги његовог сина краља Александра I Карађорђевића, да ли би они данас имали државе и не би се ослободили од оних монархија које су их контролисале вековима. Вероватно је то вид захвалности", рекао је председник Вучевић.

Позвао је све да на друштвеним мрежама и Јутјубу нађу "како је то  демократски било пре неки дан у Имотском".

"Да видите какав је то фестивал људских права и какве се 'лепе' песме певају у Имотском", додао је председник Вучевић.

"А то је ваљда нормално, кад се те песме певају - кога ће Дрина носити и ко ће страдати и кад се велича усташтво у најтврђем оном облику или најпунијем, то је нормално и ту нико не одговара. Али да ли неко слуша Бају Малог Книнџу или Јандрино јато песму 'Марширала краља Петра гарда'. Просто нисам могао да верујем да је истинита информација, нажалост јесте. Тако да разумели смо каква је демократија, не бисмо желели да ишта слично влада у Србији икада, односно оно што они раде", рекао је председник Вучевић.

 

Инсистирам да НВО имају транспарентно финансирање

Председник Вучевић изјавио је да ће Влада Србије наставити дијалог са невладиним организацијама, да чланство у ЕУ остаје стратешки циљ Србије, али да као премијер и председник највеће странке у земљи инсистира на томе да невладине организације имају транспарентно финансирање.

Одговарајући на новинарско питање након седнице Социјално-економског савета да се одреди према отвореном писму Националног конвента ЕУ упућеном њему и председници Скупштине Србије Ани Брнабић, а у којем се тврди да су се укључили у кампању високих државних званичника против цивилног сектора, као и како види сарадњу са цивилним сектором, председник Вучевић је одговорио да нема никакав проблем да све институције државе имају комуникацију са невладиним организацијама.

Истакао је да се радује наставку сарадње са Националним конвентом и да верује да ће имати продуктивне заједничке резултате.

"Остаје оно што ја не могу никоме да објасним, па ни себи, зашто нека држава финансира невладине организације у другој држави. То је питање које ће остати вечно, али Србија је довољно демократска држава да је све дозвољено. Ја само инсистирам као председник владе, а и председник највеће странке, да као што политичке странке морају да имају транспарентно финансирање, да то исто важи и за невладине организације", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да то не значи да је иком угрожено функционисање, јер се онда може поставити обрнуто питање.

"Ако се инсистира на јавном и транспарентном приказу финансирања политичких странака, да ли то значи да се угрожава и рад политичких странака? А зашто се другачије посматра када говоримо о невладиним организацијама? А замислите сада да Србија одлучи да финансира неке невладине организације у другим државама. Да ли би неко рекао да се мешамо у унутрашње ствари те државе? Да се ми мало бавимо унутрашњим дешавањима неких држава, па што нађемо некога ко има неки став, па га финансирамо?", навео је председник Вучевић.

 

Претње Вучићу нису за потцењивање, не траже политичку смену већ ликвидацију

Председник Вучевић изјавио је да он не би потцењивао константне претње председнику Србије Александру Вучићу и навео да постоји серија напада где се практично позива не на политичку смену већ на физичку ликвидацију председника државе и његове породице.

"Када кажемо да се то дешава онда они кажу да је то напад на независне медије, на опозицију, на интелектуалце. Класична замена теза", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да та ситуација личи на ону када би некоме насилник у ресторану ударио шамар а он хтео да се одбрани, што би се квалификовало као врхунац насиља јер се тај неко брани.

Према његовим речима свакога дана се од политичких противника чује да децидно кажу да не могу да Вучића политички победе и да би онда требало да га протерају, убију, вешају.

"Говоре да је и Чаушеску летео хеликоптером пред крај. Истичу све алузије на оне који су погубљени, убијени и протерани, отерани у казамате. И када то поставите као чињеничне доказе, они кажу, е, ово је сад аутократија, ово је угрожавање слободе медија или говора", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да се над Александром Вучићем константно спроводи дехуманизација, делегитимизација и криминализација и додао да је реч о прецизно осмишљеној кампањи.

Председник Вучевић истакао је да су претње опасне и да нису за потцењивање и додао да су исто тако мислили да не може у Словачкој да се пуца на премијера, Трамп је мислио да није угрожен и слично.

"То су много озбиљне ствари да би им се олако приступало. Али имам питање, зашто неко из друге државе финансира политички активизам у другој сувереној држави", рекао је председник Вучевић.

 

 

 

Извор: Танјуг