Вести

Вучевић: Није забрањено окупљање, забрањено је насиље

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић поручио је данас коментаришући јучерашње и данашње догађаје на протестима у Београду и Новом Саду, да закони и Устав морају и важе за све и апеловао на спуштање тензија и смиривање страсти.

"Кршење закона повлачи јасно дефинисане консеквенце, без тога смо анархија и нешто што не приличи нашој држави, нашој историји. Зато је мој апел да се сви смиримо, да се дозовемо памети, да се спусте страсти", рекао је Вучевић новинарима у Влади Србије.

Према његовим речима, демократија подразумева идеју различитости додајући да није забрањено окупљање, протествовање, критиковање, али да је насиље забрањено.

"Оно што је забрањено је насиље, блокада институција, заустављање живота у Србији. Ничија права не могу да ограничавају права другог и обрнуто. Ако се тога не придржавамо урушава се читав систем", поручио је Вучевић.

Вучевић је истакао да закони морају да важе без обзира да ли је неко члан странке или не припада ниједној политичкој групацији, да ли је у некој невладиној организацији.

Вучевић је нагласио да стабилност, мир и правни поредак морају да се сачувају јер су кичма државе, а да они који крше закон морају бити кажњени у складу са јасно дефинисаним санкцијама у судским, а не политичким поступцима. 

Вучевић је рекао да је у Србији трагедија моменат да се мења власт без избора, а да такав сценарио није видео у Шпанији након поплава у Валенсији нити у некој другој држави.

Вучевић је рекао и да остаје понуда за саветодавни референдум о опозиву председника, као и да су избори тема о којој увек може се разговара, али да је за опозицију једина тема како да се преузме власт без избора, а не ситуација на Косову и Метохији, око Републике Српске, НИС-а.

"Кад то кажете, одмах спочитају да то говоримо да би скренули пажњу, ваљда је срамота да кажемо да је терор на Србима на Косову и Метохији, да имамо озбиљан проблем због свега што се дешава у Босни и Херцеговини, да имамо изазов око НИС-а. Али није то тема, него је тема како да преузмемо власт без избора јер се десила огромна трагедија и неко је рекао да је моменат да се преузме држава без избора", рекао је Вучевић.

На питање о нападу на новинарку Информера током студентских блокада, Вучевић је рекао да најоштрије осуђује свако насиље над новинарима, без обзира којим редакцијама припадају, али да је утисак да се прихвата да је дозвољено насиље против новинара одређених медија и да је то легитимно кад се дешава. 

"Управо те медијске групе за притисак стварају атмосферу да је, када нападнете новинара Информера то дозвољено, то није у ствари ни новинар ни камерман. Када нападнете новинарку новосадске телевизије, то је исто ваљда дозвољено. А када неко попреко погледа новинаре са тајкунских медија, то је притисак на медије", рекао је Вучевић.

 

Упад опозиције у Градску кућу најочигледнији пример политичког терора

Вучевић је изјавио да је упад опозиције у Градску кућу у Новом Саду најочигледнији пример политичког терора и насиља и кршења законских норми и основних моралних начела и пристојног васпитања.

Вучевић је навео да огромна већина грађана Србије не жели анархију у Србији и да неко споља, заједно са подизвођачима изнутра, уруши државу и све што је урађено у претходних 12 година током којих смо се, како каже, опорављали после тешких година и деценија.

Указао је да су у Новом Саду у Градску кућу упали они који су увек присутни када се дешавају насилне сцене, они који увек промовишу и покушавају да спроведу насиље и нагласио да је то прави приказ како они виде политику, однос према граду и према целој држави. 

''Градска кућа је место где ради градоначелник са својим службама. То није зграда где се окупљају посланици или одборници, то није Скупштина града, није ни Покрајинска скупштина, ни Републичка скупштина која је у Београду'', рекао је Вучевић новинарима у Влади Србије.

Изразио је уверење да ће државни органи без калкулације и процене какве ће бити реакције на друштвеним мрежама и у неким медијима, који увек служе као групе за притисак, предузети све законске мере и процедуре и да ће они који су кршили закон одговарати.

''Без тога долазимо у ситуацију да свако може да ради шта жели без одговорности, тиме правни систем нестаје, нестаје на неки начин и држава и тиме се испуњавају жеље и снови свих оних који не желе добро нашој држави'', рекао је Вучевић.

 

Србија мора да иде даље, због несреће у Новом Саду не сме се срушити држава

Србија мора да иде даље и не сме се дозволити кршење закона и рушење државе због несреће коју смо доживели, поручио Вучевић и оценио да је то питање озбиљности и одговорности ове генерације према будућим генерацијама.

"Не сме да се дозволи кршење закона и рушење државе. Апсолутно не постоји оправдање да због огромне трагедије које смо доживели у Новом Саду 1. новембра прошле године, срушимо државу. Мој је утисак, а верујем да је то утисак већине грађана Србије, да све што се сада дешава, нема везе са трагедијом у Новом Саду, него се стално нешто ново додаје и приказује као основ за блокаде живота и блокаде Србије и покушаје урушавања Србије", рекао је Вучевић.

Вучевић је истакао да ће државни орган без калкулације предузети све законске мере, процесе, процедуре и да ће они који су одговорни за кршење закона у складу са законом и одговарати.

"Без тога долазимо у ситуацију да свако може да ради шта жели, без одговорности. Тиме правни систем нестаје, тиме нестаје на неки начин држава и испуњавају се жеље и снови свих оних који не желе добро нашој држави. А таквих, нажалост, није мало у региону.  И данас имате у нашој држави присутан немали број људи из иностранства који су дошли свакако не туристички у нашу државу", рекао је Вучевић.

Студенткињи која је јуче повређена у Београду пожелео је да се брзо опорави и да брзо буде са својим укућанима и да се врати на факултет међу колеге и настави студирање.

Брз опоравак и нормалан живот пожелео је и старијој госпођи из Новог Сада која је, како је рекао, претрпела тортуру. 

"И једна и друга сцена су нешто што сви морамо заједнички да осудимо јасно, гласно и да почне са санкционисањем починилаца. Моја је молба да сви они који организују скупове, какви год да су, да јаве полицији како би она могла да обезбеди безбедност свих учесника", истакао је Вучевић.

Према његовим речима, разлике међу људима ће увек постојати, различитости су део демократског друштва и не морамо сви исто да мислимо, али да се не сме дозволи анархија.

Истакао је да верује да ће институција наставити да раде, као и школе и да ће сви државни органи пружати услуге грађанима, како је то законом дефинисано.

 

Молим организаторе протеста да јаве полицији за догађаје, због безбедности

Вучевић је апеловао на организаторе студентских протеста и блокада да макар неформално пријаве полицији када планирају окупљање, како би могла да им буде гарантована безбедност.

"Због безбедности учесника на тим протестима, пошто се крећу на површинама које су намењене за саобраћај, ја молим све који су организатори - јавите макар неформално полицији, саобраћајној полицији да ћете имати тај догађај да би вам се гарантовала или обезбедила безбедност приликом тог догађаја", рекао је Вучевић.

Вучевић је тако одговорио на питање новинара да ли ће полиција убудуће да обезбеђује протесте, с обзиром на инциденте који су се догодили у четвртак.

Вучевић је истакао да ако пријаве скуп полицији, неће их нико спречавати да се крећу и блокирају, иако би то морало да буде забрањено.

"Питање о безбедности је веома важно и за вас који учествујете на тим скуповима. Неће вас нико забранити, неће вам нико одузети право да се окупите, иако то није у складу са законом организовање јавне скупали, дозволите да полиција може да асистира у смислу саобраћаја, безбедности свих учесника", навео је Вучевић.

Вучевић је истакао да су појединци покушали да јучерашњи инцидент у Рузвелтовој доведу у политичку конотацију, као што је био случај и са тучом на Правном факултету за време дочека Српске нове године.

"Није ми јасно зашто (министар унутрашњих послова) Ивица Дачић није одмах изашао на конференцију и показао снимке, да видите да су се студенти међусобно потукли. Ја да сам био министар полиције, ја бих одмах изашао на конференцију и рекао "изволите да видите ко се туче". И да видите како улазе на Правни факултет у Београду са индексом, када почиње прво кошкање, неко шутира неки плакат, каква бре политика", рекао је Вучевић.

Вучевић је такође рекао и да је последњи час да сви државни органи раде свој посао, наводећи да они не треба да раде у складу са политиком неке партије или политичара, него поштујући Устав и законе Србије.

На питање како коментарише то што су поједини медији изненађени што је данас приведен активиста Миран Погачар, а истакао је да је Погачар синоћ учествовао у демолирању просторија Српске напредне странке (СНС) у Новом Саду, а да је данас насилно упао у Градску кућу у том граду.

"Невароватне ствари су дозвољене и мислим да је задњи час да сви државни органи раде своје послове. Не могу да као председник Владе радим посао тужилаца или полиције или судова, али молба да се сви пробуде и раде свој посао. Ви сте бирани, ви сте именовани или постављени да радите свој посао. Не у складу са политиком неке партије или неког политичара, него поштујући Устав и законе Србије", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да закони и Устав морају да важе за свакога и на сваком месту.

"У супротном, ово је анархија, а не држава. А ја мислим да то нико у Србији не желе, или огромна већина грађана то не желе, осим мале групе екстремисте", истакао је Вучевић.

Вучевић је рекао да су на протестима увек исти људи који су најекстремнији.

Вучевић је упитао да ли би се, да је неко из владајуће структуре спроводио насиље као Погачар, тад неко чудио.

"Замислите да је неко од нас то радио, да ли би био приведен? Ја верујем да би био приведен већ при самој помисли да је нешто уради слично од онога што је он урадио, а не да је извршио то", рекао је Вучевић.

Вучевић је навео и да су данас испред Градске куће, окупљени међу којима је био и Погачар, звиждали људима у тој установи када су вратили заставу Србије и заставу града Новог Сада, као и да су псовали и претили да ће им "доћи на кућу".

"Верујем да ће тужилац знати да одреди дело није моје да дефинишем дело које је почиио Миран Погачар", рекао је Вучевић.

 

Оно што се десило студенткињи у Рузвелтовој и жени у Новом Саду мора се осудити

Вучевић је изјавио да је оно што се догодило студенткињи која је повређена током блокаде у Рузвелтовој ужасно и да се нада да ће се брзо опоравити.

"Надам се да ће се повређена студенткиња брзо опоравити, желим јој брз опоравак, да се врати међу колеге, на свој факултет, као и брз опоравак старијој госпођи из Новог Сада. И једна и друга сцена су нешто што сви морамо заједнички да осудимо, а починиоце сакнционишемо", навео је Вучевић на конференцији за новинаре.

Како је додао, човек који је починио ужасно дело у Рузвелтовој, а који је више пута осуђиван, је одмах ухапшен.

"Оно што се јуче десило студенткињи је ужас. А тај ужас се злоупотребио и покушао да се доведе у политичку конотацију као и туча за дочек Српске Нове године на Правном факултету. Није ми јасно зашто Ивица Дачић није одмах изашао на конференцију и показао снимке да су се студенти међусобно тукли", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао и да се јуче, након те ужасне несреће, догодило и то да је изјава председника Србије Александра Вучића у вези са исценираним догађајем из Новог Сада од пре неколико недеља коришћена у вези са догађајем у Рузвелтовој.

"Јуче сам видео одвратну ствар након те ужасне несреће, они су додали изјаву Вучића у вези са исценираним догађајем из Новог Сада од пре неколико недеља и његова изјава за тај исценирани догађај која се продукцијски убацује у сцене које су се нажалост јуче десиле. Ја сам добио јуче десетине порука, праве конфузију међу људима. Гомила лажи", рекао је Вучевић и додао да се свакодневно пласирају бројне лажи.

 

 

 

 

Извор: Танјуг