Вести

Мали: Довели земљу до банкрота, сад их боли стабилност наших јавних финансија

Министар финансија у Влади Републике Србије и потпредседник Главног одбора Српске напредне странке Синиша Мали реаговао је на интервју Душана Никезића из Странке слободе и правде, истичући да Никезић, по ко зна који пут износи нереалне и произвољне податке и оцене.

Синиша Мали је оценио да Никезића изгледа боли што све плаћамо из буџета, а задржавамо стабилност јавних финансија. Министар је, коментаришући Никезићеве наводе о висини јавног дуга, напоменуо да јавни дуг сада износи 53,7 одсто БДП-а, те да до краја године неће прећи 55 или 56 одсто, што је далеко од критеријума који прописује Мастрихт.

"Чини ми се да Никезић и Драган Ђилас још увек не могу да се тргну и прихвате реалност. Они који су државу буквално довели до банкрота, сада предлажу некаква решења и кажу да сада имамо "карикатуру од државе". Грађани су имали прилике да виде квалитет њихових решења и њихове политике. Ми, за разлику од њих не уништавамо земљу и грађани знају да ће бити реализовано све што је речено и обећано. Ту, на пример, мислим на раст минималне зараде од 1. јануара, која ће бити повећана са 35.000 на 40.000 динара, на раст пензија од 19,1 одсто из два пута, на двоцифрени раст плата у јавном сектору од 1. јануара", рекао је Мали.

Министар је истакао да у овом тренутку нико не може да даје дугорочне прогнозе, али смо и те како свесни да је пред нама тешка зима и зато радимо на спречавању последица кризе.

"Ово је трећа кризна година. Прво смо имали две године пандемије, а сада сукоб у Украјини, што је довело до прекида у ланцима снабдевања, раста цене енергената, растуће инфлације. Али, ми показујемо и потврђујемо снагу и стабилност наших финансија. На време смо почели да се бавимо кризом и њеним последицама. Поред повећања примања грађана, имамо новца за гас, нафту и струју, као и за све што је у овим тешким временима потребно. Поред тога, не заустављамо инвестиције, оне теку и у нашој земљи се ради и гради, за разлику од Србије у њихово време из које се бежало, у којој су затваране фабрике и где су људи масовно остајали без посла. Ми се, за разлику од њих, бавимо и грађанима и привредом. Бавимо се енергетском кризом, и чинимо све што је у нашој моћи да зиму која следи презимимо са што мање последица. Подсетићу да је Србија од две мађарске компаније набавила гас који се складишти у тој земљи за наше потребе и да смо већ уплатили аванс од 250 милиона евра. Поред тога, Србија је на основу договора председника Вучића и председника Путина обезбедила гас по повољнијој цени. Такође, у наредних двадесетак дана, наш део складишта у Банатском Двору биће потпуно напуњен. То је једини начин да се иде напред и да буде довољно гаса за домаћинства и привреду", навео је Мали.

Када је реч о зими, додао је министар, важно је обезбедити и довољно угља.

"Потписали смо 11 уговора, када је у питању куповина угља од рудника из разних земаља. Угаљ пристиже, а преговарамо и са кинеским партнерима о набавци милион тона додатног угља, како би на стовариштима ЕПС-а имали довољно угља за било коју ситуацију током зиме. Од почетка кризе држава контролише цену горива, и то се стално обнавља и мења. Дакле, чинимо све што је у нашој моћи да заштитимо грађане и њихов животни стандард", објаснио је Мали.

Министар Мали је нагласио и да је посебно занимљиво то што данас о каматама говори Ђиласов "стручњак" у чије време се Србија константно задуживала, и захваљујући чијој економској политици смо били принуђени на тешке мере фискалне консолидације.

"Захваљујући њиховој политици, држава је запала у дужничку кризу, а на крају њихове владавине, 2012. године, ходали смо по ивици банкрота. Зато смо и били приморани на тешке мере фискалне консолидације, али успели смо да доведемо у ред јавне финансије. За разлику од њих, паметно користимо сваки инструмент који нам је на располагању када је управљање јавним дугом у питању. Иначе, држава је урадила конвертовање појединих дугова у евро, да не би преузимала ризик промене вредности тих валута. Тако је, на пример, доларски дуг у укупном дугу раније износио 33,9 одсто, а данас је 10,9 процената. Суштина је да грађани не треба да брину, јер се ми бавимо јавним дугом на прави начин, одговорно и промишљено, а задужења користимо паметно, пре свега за инфраструктурне пројекте који доприносе повећању БДП-а и расту животног стандарда", објаснио је Мали.

Министар је подсетио и да ј држава за време пандемије помогла привреду и грађане са око 8,8 милијарди евра новчане помоћи.

"Само ове године смо исплатили два пута по 100 евра младима, 20.000 динара пензионерима и по 10.000 динара запосленима у здравству, социјалним установама и просвети. Сада имамо и подршку кроз туристичке ваучере, и управо та помоћ говори о стабилности наших јавних финансија и колико нам је стало да помогнемо нашим грађанима, односно онима којима је подршка најпотребнија", навео је Мали.

За разлику од претходне власти, која је оставила стотине хиљада људи на улици и без примања, министар Мали је навео да се сада води другачија политика, те да су и поред огромне кризе и изазова, грађани број један.

"Грађани се добро сећају како су живели док су Ђилас и Никезић били на власти. Сећају се катанаца на фабрикама, огромне стопе незапослености од чак 25,9 одсто, као и курса који је дивљао и додатно продубио кризу. Па сетимо се само на који начин су Ђиласове фирме, док је био градоначелник, приходовале чак 619 милиона евра. Грађани добро памте време претходне власти. Такође, грађани знају да се ми домаћински понашамо, да се води рачуна о сваком динару и да оно што обећавамо то и испунимо", закључио је Синиша Мали.

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ

СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА