Мали: Србија сада још привлачнија за улагаче
Први потпредседник Владе и министар финансија Владе Републике Србије Синиша Мали је у Вашингтону на инвеститорском састанку у организацији Бенк оф Америка представио потенцијале Србије за улагање и истакао да је наша земља сада још привлачнија за велике улагаче.
Бенк оф Америка управља инвестицијама вредним 12 трилиона долара, а министар Мали је рекао за Танјуг да су две најважније ствари које Србија нуди великим инвеститорима: кредибилитет и испуњавање свега што држава обећа.
Министар Мали је рекао да је Србија имала прилику да на прави начин представи нашу земљу у разговору са више од 20 највећих инвеститора у Америци које је довела Бенк оф Америка.
"То су фондови који могу да уложе где хоће у свету, а они сада желе да чују Србију, желе да виде шта и како се дешава у Србији, по први пут ми наступамо као земља са инвестиционим кредитним рејтингом, дакле са другачије позиције, гледају вас много озбиљније, јер сте атрактивнији за инвестиције", навео је министар Мали, који учествује на годишњем заседању ММФ и СБ.
Реч је о инвеститорима који улажу у наше хартије од вредности, али и потенцијалним инвеститорима који су заинтересовани да улажу у будућности.
Министар Мали је навео да је најважније да инвеститори знају да је Србија озбиљна, кредибилна и стабилна земља, као и да је од њих чуо похвале на рачун Србије због добијања инвестиционог кредитног рејтинга.
"Мислим да је веома важно да сви грађани Србији чују оно што је рекла директорка ММФ, као и председник Светске банке да ситуација у светској економији није ни мало лака. И то је та трилема о којој је Кристалина Георгијева и говорила. Дакле, с једне стране имате све ниже и ниже стопе раста. ММФ пројектује неких 3,2 стопа раста светске економије у наредних неколико година, што је далеко ниже од стопа у последњих 20 година, поготово оних пре короне. С друге стране, имате велики проблем са јавним дугом", рекао је министар Мали.
Министар Мали је подсетио да укупан глобални јавни дуг у овом тренутку износи 100 билиона долара, што је огроман притисак и терет за економије, а посебно земаља у развоју.
"И с треће стране, дакле једна трилема о којој је и Кристалина Георгијева говорила јесте да земље морају да нађу довољно бафера, јер никада не знате да ли ће бити нека криза сутра или не. Морате да имате довољно новца и могућности да реагујете на ту кризу и паралелно треба да смањујете геп сиромаштва. Дакле, да инвестирате и у путеве и у брзе пруге и у школе и у болнице, у образовање, у културу, у све оно што треба да подигне стандард живота грађана, а поготово у земљама које се тек развијају", нагласио је министар Мали.
Министар Мали додаје да и даље нема одговора на ту трилему када је у питању глобална економија, док је са друге стране Србија у другачијој позицији.
"Није случајно што је јуче и заменик директора ММФ господин Бо Ли рекао да је Србија једна светла тачка када погледате глобалну светску економију. Дакле, нама економија расте, нама је стопа раста 4,3 одсто у првој половини ове године, нама је стопа незапослености рекордно ниска, а стопа запослености рекордно висока. Имамо рекордне стране директне инвестиције, улажемо никада више у аутопутеве, у брзе пруге и брзе саобраћајнице, у школе, у болнице", навео је министар Мали.
Министар Мали нагласио је да 7,4 одсто нашег БДП-а иде у капиталне инвестиције, али да смо опет сачували макроекономску стабилност и удео јавног дуга у БДП-у нам сада износи 46,5 одсто, док је просек у еврозони 88,1 одсто, а на глобалном нивоу 93 одсто.
"Дакле, једна мала земља као што је Србија показала је како може да се води одговорна економска политика и како кроз такву економску политику можете да постижете добре резултате. При томе, ми јасну визију имамо шта треба да радимо наредне три године. Ми имамо "EXPO 2027" када ћемо бити домаћини највећег догађаја те године у свету", рекао је министар Мали.
Министар Мали је рекао Танјугу да је циљ да 2027. године просечна плата достигне 1.400 евра, пензија 650 евра, као и минимална зарада 650 евра.
"Тако да, са те стране, стварно имамо прилику да на прави начин представимо нашу земљу и то је била и тема разговора са инвеститорима", додао је министар Мали.
Министар Мали напомиње да и даље постоји велики број изазова са којима се суочава и светска и наша економија.
Министар Мали је рекао пуно тога и ми морамо да урадимо када су структурне реформе у питању, на пример реформу наших јавних предузећа.
"За сада смо упркос свим овим глобалним изазовима остали стабилни и добри, да не урекнем, дакле са јасном визијом где ћемо и како ћемо даље", рекао је министар Мали.
У САД се одржавају избори 5. новембра и на питање шта очекује по том питању с обзиром да Америка има велики утицај на глобалну економију, министар Мали је истакао да је и даље америчка економија број један у свету.
"Како год да се заврше ови избори, ми морамо да у том свету и живимо и радимо, дакле, не знам како ће бити, то је оно о чему одлучују амерички грађани, а на мени је водим рачуна о нашим финансијама и о нашим циљевима, о ономе што желимо да урадимо у смислу пораста животног стандарда грађана Србије превасходно, а то да се отварамо то је апсолутно тачно. Ми смо пре само десетак дана потписали споразум о слободној трговини са Уједињеним Арапским Емиратима, па смо потписали пре месец и нешто дана споразум о слободној трговини са Египтом, у јуну је кренуо споразум о слободној трговини са Кином, а имамо и преференцијални статус за поједине производе и према Америци. Хоћемо да радимо са целим светом", нагласио је министар Мали.
У условима када се смањује светска трговина, због конфликта на Блиском истоку, разних других сукоба, у Украјини и тако даље, последица короне на крају крајева. У тим условима, истиче министар Мали, мора свака земља да нађе свој начин и своје решење, да омогући производима својих компанија да се извезу на што већи број тржишта.
То је управо оно што ми радимо, додао је министар Мали.
"Сада када дођете у Србију, можете да извозите у све ове земље са којима имамо споразум о слободној трговини. То су огромне предности. Зато имамо, између осталог и велики број фабрика која се отварају, нова радна места која се отварају, расту нам плате, расту приходи у буџету", навео је министар Мали.
Министар Мали додаје да је све то један одржив начин раста српске економије.
Извор: Танјуг