Брнабић: Наш циљ је да сачувамо мир и обезбедимо стабилност
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да Београд у Бриселу наступа са јасном политичком агендом, на којој су приоритет мир и стабилност и поручила да Србија инсистира на поштовању међународног права, Бриселског споразума и Резолуције 1244 СБ УН.
"Наш циљ је да сачувамо мир и обезбедимо стабилност и то је једини задатак данас у Бриселу", поручила је Брнабић.
Брнабић је за рекла да ће се данас говорити о спорним темама - личне карте и таблице, које су доказ да Курти иде даље и стално провоцира.
Срби на КиМ се, каже Брнабић, уздају у КФОР, али да, уколико дође до тога да КФОР реагује, то значи да је нарушен мир и да је дошло до оружаног сукоба.
На питање да ли ће Србија успети да обезбеди мир, Брнабић је рекла да је то тешко, али да се нада да ће до тога ипак доћи.
"Не видим да Аљбин Курти жели да одустане од спровођења својих намера, а те намере су да протера Србе са Косова", истакла је Брнабић.
Брнабић је рекла да ни ЕУ ни Квинта нису могле да утичу да Курти два пута укине основна људска права Срба са севера КиМ.
Оценила је да ЕУ и Квинта тек сада виде колико су допустили Куртију и додала да није сигурна "да ли сада могу да га обуздају и врате у оквире да са њим може да се разговара".
Објаснила је да Албанци сада не желе НАТО на КиМ за разлику од Срба, што говори о намерама албанских политичара.
Брнабић је рекла да је председник Вучић доставио у Бриселу документ са тачним бројем напада на Србе, упада албанских снага под пуним наоружањем на наше територије, примера скрнављења цркава и манастира и напада на имовину Срба.
Такође, нагласила је да је Србија отворена за разговоре на све теме као што су снабдевеност енергентима на КиМ и нестале особе, али да приштински политичари за то нису спремни.
Када је у питању формирање српских заједница на КиМ и да ли ЕУ може да гарантује да ће се до формирања заједница доћи, Брнабић је рекла да је то наведено у Бриселском споразуму, али да ЕУ није успела да имплементира тај споразум девет година.
Влада ће бити у сигурним рукама ако је буде водио Вучевић
Брнабић је изјавила је да ће влада бити у сигурним рукама ако премијер буде Милош Вучевић и оценила је да је он изузетно способан човек што је показао као градоначелник Новог Сада.
"Милош је фантастичан човек, изузетно способан што је показао и начин на који је водио Нови Сад који је прославио Србију као омладинска престоница и европска престоница културе. То је урадио он са својим тимом уз подршку владе", рекла је Брнабић на питања да прокоментарише то ште се њено и Вучевићево име помињу као имена будућих мандатара.
Брнабић је подсетила да је Вучевић човек који је са председником Александром Вучићем довео много страних инвеститора и отворио нова радна места у главном граду Војводине.
Много је урадио за Нови Сад и Нови Сад је сада град пример како треба водити омладинску политику, рекла је Брнабић.
"Влада ће у том случају бити у сигурним рукама и ако то буде он даћу све од себе да му помогнем и пренесем сва искуства и тамо где сам грешила како не би поновио исте грешке", рекла је Брнабић и нагласила да се поноси тиме што је члан СНС јер у СНС нт
Нагласила је да су у СНС сви ту да помогну грађанима, а не да се боре за функције.
На питање да ли је размишљала који би министри требало да остану у влади, ако остане на премијерској позицији, каже да су о томе разговарали са председником Вучићем и она и министар Синиша Мали, као и са још неким људима из СНС, Дарком Глишићем, потпредседницима.
Каже да ипак све остаје да се види, а да су сада најважнији разговори у Бриселу којима је председник поклонио највише пажње и највише времена.
Брнабић је нагласила да ако у дијалогу не нуде неког озбиљног помака ка миру, ништа друго није важно, јер је онда, како додаје, у питање доведен, не само опстанак Срба на КиМ већ и присуства Србије, као и њен даљи развој.
Потребни су нам стабилност и мир, нагласила је Брнабић и подсетила да сви гледају у будућност и да је председник пред пут у Брисел пренео важну вест - да је у Србији рођена 521 беба више него прошле године.
"Мали охрабрујући помак, то је 1.8 одсто више деце", рекла је Брнабић и додала да јој је занимљиво да каже колико се Србија мења и колико грађани имају више поверења да ће бити боље.
За сада нема поскупљења сунцокретовог уља
Брнабић је изјавила да у буџету Србије има довољно средстава да се пољопривредницима исплате субвенције које су договорене и да за сада неће бити поскупљења сунцокретовог уља.
Брнабић је рекла да вести о поскупљењу уља шире "тајкунски медији", незадовољни због успешних договора између владе и представника пољопривредних произвођача.
Захвалила је пољопривредницима на сарадњи и спремности да се дође до договора, те подсетила на резултате тих састанака.
"Нисмо испунили све захтеве, јер никада није могуће испунити све захтеве, али нашли смо компромис, а то је цена сунцокрета од 73 динара по килограму", рекла је Брнабић.
Истакла је да су договорене и додатне субвенције за гориво од 20 динара за 50 литара, како би се и ту смањили трошкови производње пољопривредних произвођача.
Такође, навела је да ће се подићи премија за млеко са 10 на 15 динара, што ће важити за један квартал у 2022. години, када ће се поново преговарати са и са млекарима и сточарима.
Брнабић је оценила да су договори са пољопривредницима обезбедили јединство и унутрашњу стабилност пред изузетно тешке разговоре председника Александра Вучића у Бриселу.
Објаснила је да је лично замолила пољопривреднике да разговарају читаву ноћ и да се до решења дође у рекордном року, како их неко из иностранства не би злоупотребио за дестабилизацију земље.
Циљ стабилизација производње струје, не рестрикције
Брнабић је истакла је да влада улаже напоре да се стабилизује производња електричне енергије у земљи и да се обезбеде довољне резерве струје, како не би било рестрикција.
Додала је и да је циљ да се уштеда електричне енергије реализује по плану пре кризе, односно да се спроводе мере енергетске ефикасности.
Подсетила је да је Министарство рударства и енергетике покренуло субвенције за замену столарије, врата и прозора, као и замену фасаде, како би се подигла енергетска ефикасност.
На питање да ли ће мере штедње подразумевати да се гаси украсна расвета на улицама, како што је то случај у Северној Македонији, Брнабић је рекла да много туриста посећује Београд за празнике управо јер је један од најлепших и најсветлијих градова, те да би таква одлука штетила туризму.
Изразила је наду да Србија неће бити у ситуацији да спроводи драстичне мере штедње.
Када је у питању најављено поскупљење струје од 6,5 одсто без пдв-а, Брнабић је поручила да се то неће драстично одразити на кућни буџет грађана, с обзиром на то да је држава обезбедила раст плата и пензија, али и повећање минималне зараде.
Објаснила је да је наша земља остварила велики напредак тиме што постепено прелази на зелену енергију, али да је енергија која се добија из ветра, сунца и хидроелектрана много скупља него она добијена из термоелектрана.
Према њеним речима држава балансира да поскупљења буду минимална и да не утичу на куповну моћ грађана.