Брнабић: Наставља се притисак и терор над Србима на КиМ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је у емисији "Хит твит" да код грађана влада одлично интересовање за ваучере за одмор у Србији, да је знала да ће планути и да их је до сада већ подељено више од 130.000.
"Рекла сам одмах и председнику Александру Вучићу, чија је то инцијатива, да ће ваучери планути одмах и већ смо при крају поделе. Људи који се пријављују пресрећни су, али и наши угоститељи су, власници бања такође, као и људи који се баве сеоским туризмом. То ће се највећим делом вратити у наш буџет", рекла је Брнабић.
Интенција је, нагласила је Брнабић, да грађани више времена проводе у својој земљи да је више заволе, као и да се новац врати у буџет.
Додала је да велико интересовање влада за бање, Фрушке терме, Сокобању, Нишку бању, доста је популарна и Пролом бања, и Луковска, и Краљевска која нешто касни и биће у пуном погону од септембра.
Феноменална је читава Куршумлија, три бање и уз све Ђавоља варош - то људи треба да виде, рекла је Брнабић.
Сутра наставак разговора у Председништву
Брнабић је изјавила да би разговор у Председништву са представницима радника Стелантиса могао бити настављен сутра и додала да су руководству те фабрике предочили да је 12 запослених проглашено технолошким вишком иако су се пријавили за рад у иностранству, што сматра да није фер.
Брнабић је навела да зна сваки број и детаљ из приче о Стелантису, да жели да сви радници буду заштићени, да породице знају сваки детаљ, у складу са договором од прошле суботе.
Додала је да су 492 радника добила отпремнине од по 790 евра за годину радног стажа у Фијату, односно 500 евра за оне који су били у Застави.
Додала је да су се за рад у иностранству пријавила 492 радника, од којих је 12 проглашено технолошким вишком.
"То је одлука Стелантиса, на то смо скренулу пажњу руководству Стеланиста, мислим да то није било фер, не могу да утичем на ту одлуку", навела је Брнабић.
"Мислим да је следећи састанак сутра у Председништву, биће ту људи из мог кабинета да разговарају са синдикатима, најважније да људи знају на чему су, да добровољно одлуче шта ће, да их подржимо. Важно је да што пре кренемо да производимо електрични аутомобил", рекла је Брнабић.
Додала је да је производња електричног аутомобила планирана за четврти квартал 2024, а до првог квартала ће кренути тестни модел.
"Што више људи оде у иностранство тим Стеланиса биће компактнији и моћи ћемо много брже да уђемо у производњу", навела је Брнабић.
На питање да је изгледало да питање радника Стелантеса може да буде злоупотребљено, Брнабић је рекла да све што се дешава неки политичари желе да злоупотребе, сваки догађај, све људе, појединце.
Додала је да нико не спори право опозиције да критикује, али не и да злоупотребљава одређене ситуације.
Напоменула је да је људима мука када виде да неки преко њих покушавају да ућаре поен и почеће, каже, да их протерују са тих скупова.
Скандалозна одлука Приштине и реакција Европске уније
Брнабић је назвала скандалозном, како одлуку Приштине у вези са српским регистарским таблицама и личним документима, тако и реакцију ЕУ тим поводом, и истакла да суштина целе приче нису таблице, већ "наставак притиска, терора и сталног малтретирања" Срба на Косову и Метохији.
"Ово је скандалозна одлука Приштине и реакција ЕУ, а Стано је изговорио ствари које су званична реакција Брисела на ово. То је страшно", рекла је Брнабић кометаришући то што је портпарол ЕУ рекао да, према споразумима из дијалога о слободи кретања из 2011. и 2016. године, Приштина има право да постепено укине КМ таблице.
Брнабић је истакла да се Стано "није ни удостојио да каже нешто о Заједници српских општина, али је нашао за сходно да каже нешто о таблицама".
"То је скандал и срамота", оценила је Брнабић.
Упитана да прокоментарише реакцију опозиције након недавне конференције председника Србије Александра Вучића да "Београд претерује кад подиже температуру због ове ситуације и помиње "Бљесак", "Олују" и етничка чишћења", Брнабић је рекла да је то била најотворенија конференција Вучића и да је био брутално искрен, да је у питању била сама срж истине и свега што се дешава по питању КиМ годинама и деценијама.
"И како се Срби на КиМ третирају, не само од стране Приштине, руководства у Приштини, привремених институција у Приштини, Албанаца на КиМ, већ и од стране највећег броја земаља на западу - ЕУ, земаља Квинте, што укључује САД", рекла је Брнабић и истакла да САД чак имају најконструктивнији, најпрагматичнији и највише фер приступ, иако се њихов став разликује од става Србије када је у питању КиМ.
Брнабић је истакла да суштина целе приче "нису таблице и да свако ко мисли да су суштина таблице грдно се вара".
"Суштина је да се наставља притисак над Србима на Косову и Метохији, да се наставља терор над њима и стално малтеретирање и то у години која је почела тиме што су им на крају одузели и право гласа, што је до 2022. године било незамисливо. И то право гласа за референдум у области владавине права, а након што су гарантовали да се то неће поновити за изборе 3. априла, земље Квинте, па ни ЕУ, нису ништа могле да ураде, па је Курти био толико јак да ускрати то основно право Србима на КиМ", рекла је Брнабић.
Брнабић је оценила да су таблице само још један вид притиска и да у Приштини говоре и да ће одузети возила и упитала да ли ће онда Срби на КиМ бити приморани да напусте своје домове.
"То је суштина. Зато председник Србије Александар Вучић прича да нећемо дозволити ни нови Бљесак ни нову Олују, као вид бруталног етничког чишћења, да се понови на КиМ. Све оно што је Вучић причао на прес конференцији и тај однос према Србима на КиМ и према Србији Стано је потврдио својом конференцијом дан касније јер Стано ниједном речју није поменуо ЗСО, ни заједница, ни српских, ни општина. Он је причао о споразуму о таблицама које нису у Бриселском споразуму", указала је Брнабић.
Брнабић је истакла да Бриселски споразум има 15 тачака, од којих се првих шест односи на ЗСО.
Брнабић је истакла да се све то дешава након што је постигнут енергетски споразум који је, како је подвукла, изузетно важан јер обезбеђује енергетску безбедост Србима, посебно на северу КиМ, и контролу над Газиводама и Валачом.
Брнабић је указала и да је предуслов у Бриселском споразуму за тај енергетски споразум било да се оснује ЗСО, па да ЗСО онда региструје Електросервер.
"Онда су сви који су гарант Бриселског споразума рекли да, пошто још немамо ЗСО, хајде да нађемо неки други начин да то урадимо. Толико се Србија тестира", навела је Брнабић.
Брнабић није желела да коментарише то што је специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак рекао да одлука Приштине о регистарским таблицама и личним документима мења његову агенду, иако је Стано рекао да је Брисел "био обавештен, али не и консултован" о плановима власти у Приштини.
"Шта год да кажем може да стави Србе на КиМ и Србију у још тежи положај", рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да је за Србију црвена линија да се не понови нека нова Олуја, неко ново етничко чишћење и истакла да је "истина наше најјаче оружје".
Брнабић је нагласила да док је Вучић председник Србије "никада нећемо одустати од преговора" са Приштином јер преговори на најбољи начин гарантују да су Срби на КиМ безбедни.
Када је у питању недавна посета премијера Црне Горе Дритана Абазовића, Брнабић је рекла да је то била важна посета и да је осетила и код Абазовића велику дозу прагматизма.
"Прича се отворено, не прича се увијено, и постоји жеља да се те ствари реше", рекла је Брнабић и оценила да је Абазовић много прагматичнији од бившег премијера.
Брнабић је оценила да је Абазовић деловао потпуно искрен у томе да кренемо да затварамо отворена питања и ресетујемо односе Србије и Црне Горе.
"Јако добра посета и надам се да ће се тако наставити. Желимо што боље односе са свима у региону, што обезбеђује да Србија настави да просперира и да у сваком смислу имамо боље резултате", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да би волела да види Црну Гору у иницијативи Отворени Балкан, али је нагласила да је то њихова одлука, а да ће Србија пружити све потребне информације.
Брнабић је, говорећи о протоколу дочека када се направи паралела са дочеком бившег премијера Здравка Кривокапића и садашњег Абазовића, истакла да ту нема разлике.
У време кризе неопходна сарадња у региону
Брнабић је изјавила, коментаришући ситуацију у свету у јеку рата у Украјини, да се свега прибојава и поручила да је једини начин да се сачува самоодрживост, сарадња са свима у региону, због чега је и важна иницијатива "Отворени Балкан".
Брнабић је истакла да је Србија безбедна што се хране тиче и упозорила да "ако се ово настави даље, то је сигуран Трећи светски рат".
"Свега се прибојавам. То је као да имате љуску од ораха у океану у којем постоји цунами и ви гледате како да се извучете и останете на површини, а ништа не зависи од вас", рекла је Брнабић.
Како је додала, "ни енергетска ситуација мање више не зависи од вас, ни цене гаса, ни да ли ће га бити, шта ће се дешавати ако рат даље ескалира, шта је са инвестицијама, производњом аутомобила".
"Причали смо о Фијату, за кога ћете да производите аутомобиле, ко данас размишља о аутомобилима? Све што се дешава са европском економијом директно се одражава на нас јер је око 67 одсто инвестиција из држава чланица ЕУ", рекла је Брнабић.
Указала је и на питање доступности хране, миграциону кризу.
"Милион питања од којих ниједно не зависи од вас и једини начин да покушате да будете што самоодрживији је да са свима у свом региону направите добру сарадњу и чврсте односе, због чега је толико важан ''Отворени Балкан'' јер можете да се међусобно помажете", указала је премијерка.
Брнабић је истакла да је Србија безбедна што се хране тиче.
"Можемо да обезбедимо да наши партнери не размишљају о томе", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да се нада да ће бити "довољно памети и лидерства да се ово заустави".
"Сваки други сценарио је толико страшан, да ту се више не прича о економском развоју, ни о напретку ни о платама и пензијама. Оно што је наша политика је да се боримо, да издржавамо што дуже са економским растом, да наставимо изградњу путева, пруга и болница, као и са растом плата и пензија. Али морате да имате светски мир", поручила је Брнабић.
Премијерка је рекла да нема на основу чега да базира своју наду и да је то плаши.
"У овом тренутку не видим то лидерство које је потребно да се овде стане на лопту. Све ми делује као самоубилачка мисија са свих страна", рекла је Брнабић.
На питање да ли јој се чини да се неке ствари ипак померају на боље, имајући у виду да је француски председник Емануел Макрон позвао да се Русија не понижава, а немачки интелектуалци захтевали да престане да се даје оружје Украјини, Брнабић је рекла да се све то одвија превише споро.
"Сваки дан све дуже нас води у неизоставну катастрофу", упозорила је Брнабић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк